Normy zharmonizowane – sprzedaż prowadzona przez Polski Komitet Normalizacyjny

W Polsce główną instytucją, która sprzedaje normy zharmonizowane jest Polski Komitet Normalizacyjny. Ostatnia zmiana sytemu elektronicznej sprzedaży norm spowodowała ogromne zamieszanie. PKN stanowczo nie radzi sobie ze swoim sklepem.

Problemy ze sklepem internetowym PKN (zakup – normy zharmonizowane):

  • rejestracja, której nie idzie przeprowadzić prawidłowo (problemy z hasłami, problemy z pełnym koszykiem, itp)
  • stare konta nie zostały przekonwertowane na nowe
  • problemy z dokonaniem płatności
  • problemy z akceptacją płatności
  • problemy z możliwością kliknięcia w odpowiednie okno
  • problemy z pobraniem normy
  • sklep przy płatnościach działa okropnie wolno
  • problemy z wyszukiwarką norm
print screen strony www.pkn.pl z dnia 20140425 godzina 12:44 -normy zharmonizowane

print screen strony www.pkn.pl z dnia 20140425 godzina 12:44

Normy zharmonizowane są w krajach Europejskiego Obszaru Gospodarczego sprzedawane. Nie ma spójności krajów EOG jeśli chodzi o ceny. W Polsce normy zharmonizowane są stosunkowo tanie, co nie zmienia faktu, że sprzedawania przepisów szczegółowych budzi nie lada kontrowersje. Przedsiębiorcy nie muszą wykazywać zgodności na poziomie norm zharmonizowanych, jednak jeśli obiorą swoją drogę oceny zgodności, nie może ona być mniej wymagająca niż ta w normach zharmonizowanych. Tym samym nieobowiązkowość stosowania norm to niestety, tylko pusty zapis.

Następny kontrowersyjny temat związany z zakupem norm to ich tłumaczenia. Normy zharmonizowane muszą być transponowane do naszego systemu prawnego w dosyć krótkim czasie. Można wprowadzać przepisy tylko w języku polskim. Jednak nie oznacza to, że wszystkie normy są przetłumaczone. Polski Komitet Normalizacyjny, żeby wprowadzić normę bardzo często tłumaczy jej pierwsza stronę, a reszte pozostawia w języku oryginału.

Zyczymy PKN’owi powodzenia z nowym sklepem internetowym  i liczymy na solidne działania, które będą ułatwiały pracę polskim przedsiębiorcom.

dla CE-maszyny.pl Jędrzej Borowiak CENTRUM CERTYFIKACJI CECE-POLSKA www.CE-Polska.pl lider wdrożeń znaku CE i znaku budowlanego B